piatok 15. marca 2013

Neskladujte doma zbytočné veci. Budete sa cítiť lepšie

  

Človeku to niekedy až trhá srdce, pomyslenie, že by to vyhodil alebo jednoducho dal preč, z domu. Taká pekná vec, tá sa ešte bude hodiť, povie sa a strčí sa vec do kumbálu, odnesie sa do garáže alebo strčí na pôdu. Alebo niekam do kúta. Pod stôl či na skriňu. Je to cesta do pekla. Najlepšie veci v ľudskom živote totiž nie sú veci a čím viac toho máte, tým je viac toho, o čo sa musíte starať. Je samozrejme nutné vedieť odlíšiť, čo je pre pohodlný život ešte nutné a čo už je zbytočnosť. Hranica nie je pevne daná a u každého je inde. Každý ale asi tuší, že určitá miera vlastnených vecí už neprináša nič dobrého. A čas od času je zdravé sa zastaviť a urobiť doma prerieďovanie a konzervovanie a zbytočných vecí sa zbaviť. Trebárs teraz, keď sa blíži jar.

Podľa výskumu je to zdravé hlavne pre matky, ktoré sa o domácnosť starajú najviac. Starostlivosť o byt či dom preplnený vecami pre nich môže byť veľa stresujúce, ako ukázal štvorročný výskum u amerických stredostavovských rodín. Ukázalo sa, že starosť o všetky veci nahromadené v domácnosti je pre matky do tej miery zaťažujúca, že sa im pri vstupe do domu vyplavujú stresové hormóny. Výskumníci z University of California tiež zistili, že štvrtina z 32 skúmaných rodín nemohla parkovať svoje autá v garáži, pretože tá bola plná iných vecí. To je stav, ktorý v našich podmienkach nebude tak bežný, ale pekne ilustruje, kam až môžu veci zájsť.

Prístupov, ako sa nepotrebných vecí, krámov a haraburdia dá zbaviť, je viacero. Niekomu viac vyhovuje urobiť jeden veľký letecký deň, pristaviť kontajner a vziať to z gruntu a šmahom. Pre niekoho môže byť menej bolestivé vytknúť si malé ciele a tie postupne plniť: vypratať pracovný stôl dnes, za pár dní prebrať skrine s oblečením, čo ste už tri roky nemali na sebe, potom sa pustiť do komory. Nebojte sa pozvať si na "špinavú" prácu nejakého na veci "zlého" kamaráta, ktorý vám pomôže zdolať pokušeniu zase všetko postrkať naspäť. Stanovte si hranicu roka. Ak ste počas jedného roka nemali danú vec v ruke a nepoužili ju, dajte ju preč. Zrejme ju nebudete potrebovať ani tento rok. Po tom, čo sa zbavíte zbytočností, možno ucítite pocit úľavy. Možno budete cítiť previnenie, pretože niektoré tie veci sa určite ešte mohli hodiť. Mohli. Ale už sú preč. Každopádne by ste doma mali mať viac miesta na žitie. A nato tiež byt alebo dom má slúžiť. Na skladovanie vecí sú skladisko.

Čo s tými všetkými vecami, ktorých sa zbavíte? Dajte ich ľuďom, ktorí ich naozaj môžu potrebovať. Vami nenosené oblečenie môže veľa ľudí alebo charít oceniť. Všeličo môžete predať cez aukro či iné internetové bazáre, iné veci môžete nechať za odvoz pomocou špeciálnych webov. Alebo ich jednoducho vyhoďte. To ale nie je koniec. Rovnako dôležité a možno oveľa ťažšie je zabrániť novému hromadeniu vecí. V celku je to jednoduché: jednoducho nové krámy nekupujte a nenoste domov. A ak niečo naozaj potrebujete zaobstarať, vyberajte veci, ktoré vydržia a sú kvalitné. Buďte dobrovoľne skromní a pri výbere nových vecí nároční na kvalitu. 

zdroj

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára